Świętochłowice 1000 gminą w programie Czyste Powietrze. To szansa na zwiększenie tempa wymiany pieców.

W Centrum kultury Śląskiej na Zgodzie odbyła się dziś uroczysta konferencja rządowa, w trakcie której podpisano tysięczne porozumienie w ramach rządowego programu "Czyste powietrze". To wielkie wydarzenie dla podniesienia rangi programu zarówno w mieście jak i na całym Śląsku.

Tysięczną gminą, która dzięki porozumieniu będzie mogła brać udział w programie na znacznie wyższym, niż dotychczas poziomie są właśnie Świętochłowice. Jak dotąd w całym programie przyznano już ponad 3,6 miliarda złotych i rozpatrzono ponad 200 tysięcy wniosków. Przyszedł czas, aby także w Świętochłowicach na większą skalę rozpoczął się proces i zwiększyło się tempo wymiany starych pieców.


Dlatego trwa intensywna promocja programu. Jak informuje portal Globenergia.pl, Kancelaria Premiera zamierza na współpracę z gminami w ramach Czystego Powietrza przeznaczyć kolejne 100 mln zł. Te środki umożliwią gminom prowadzenie konsultacji i utworzenie nowych miejsc informacyjnych dla mieszkańców. Dostępnych będzie więcej pieniędzy na wsparcie tego programu dla osób mniej zamożnych. Dotacja do wymiany pieca w programie Czyste Powietrze może sięgnąć nawet 37 tysięc złotych

W trakcie konferencji, prowadzonej m.in. przez Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtykę oraz Wiceministra Ireneusza Zyskę, stosowne porozumienie podpisali Prezydent Świętochłowic Daniel Beger oraz Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Tomasz Bednarek. Obecny, choć w formie "online" był także sam Premier Mateusz Morawiecki, udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska.