Zakończyła się gruzińska wyprawa uczniów ze Świętochłowic. Te zdjęcia budzą zachwyt!

Gruzińska przygoda młodych świętochłowiczan w ramach projektu „Kochanowski w Azji” dobiegła końca. Tym razem celem młodych podróżników była Gruzja. Organizatorem wyprawy była Szkoła Podstawowa nr 2, a honorowym patronem prezydent miasta Świętochłowice, Daniel Beger

„Pandemia od dwóch lat krzyżowała nasze podróżnicze plany, naszym pierwotnym celem była Sri Lanka, ostatecznie jednak pojechaliśmy do Gruzji, i z pewnością tego nie żałujemy” – mówi pani Anna Żurek, współorganizatorka wyprawy.

Podczas dwutygodniowej podróży uczniowie SP 2 oraz I LO w Świętochłowicach, wraz z opiekunami, odwiedzili m.in. gruzińską stolicę Tbilisi, górskie miejscowości Kazbeki i Mestię, nadmorskie Batumi czy też Gori, w którym urodził się jeden z najsłynniejszych Gruzinów, Józef Stalin. Nie zabrakło wizyty w najwyżej położonej gruzińskiej wiosce, Uszguli, oglądania najsłynniejszego szczytu, Kazbeku o wschodzie słońca czy wspinaczki pod czoło lodowca Chalaadi.

„To była moja pierwsza wyprawa z plecakiem, Gruzja okazała się strzałem w dziesiątkę” – mówi tegoroczny maturzysta z „Kochana”, Jakub Bryłka. „W pamięć szczególnie zapadną mi widoki ośnieżonych szczytów Kaukazu i wyśmienita, gruzińska kuchnia” – dodaje Kuba. „Gruzja przeszła moje najśmielsze oczekiwania, to fascynujące państwo z niezwykle bogatą historią” – dodaje Wojciech Brom.

Dla najmłodszego uczestnika wyprawy, tegorocznego absolwenta SP2 Pawła Dykty, już samo spakowanie się było małym wyzwaniem.

„Zmieszczenie całego ekwipunku do plecaka nie wydawało się łatwe, ale teraz już wiem, jak to robić” – opisuje Paweł. „Nigdy nie zapomnę tych pięknych miejsc, szczególnie widoku monastyru Cminda Sameba z ośnieżonym szczytem Kazbeku w tle, czy smaku potraw, których nigdy wcześniej nie jadłem” – dodaje.

Kolejna wyprawa rozbudziła podróżnicze apetyty młodych świętochłowiczan.

„Jeśli tylko będzie taka możliwość, lecę za rok!” - mówi zdecydowanie Paweł Dykta.
„Jestem bardzo zadowolony, że mimo pandemii udało nam się zorganizować kolejną wyprawę, wszystko odbyło się w bezpieczny sposób, a uczestnicy wrócili zdrowi i zadowoleni” – podkreśla dyrektor SP2, pan Marek Reich.
„Dziękuję wszystkim, którzy wspierają nasze podróżnicze plany i ich realizację” – dodaje. „Podróżowanie z taką ekipą to sama przyjemność, liczę, że jeszcze uda nam się wspólnie wyjechać” – podsumowuje Agnieszka Kochanek.