Zatrzymani:

za posiadanie narkotyków
Policjanci z Zespołu Wywiadowców OPP zatrzymali na terenie Świętochłowic dwóch mężczyzn, którzy posiadali narkotyki. Zatrzymanym grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Pierwszego, 27-latka, zatrzymano na ul. Wyzwolenia, drugiego - 24-latka na ul. Szkolnej. Znalezione przy nich narkotyki zostały zabezpieczone jako dowody w sprawie. Teraz o dalszym losie zatrzymanych zadecyduje prokurator i sąd. Grozi im do 3 lat pozbawienia wolności.

włamywacze

Tylko kilkunastu godzin potrzebowali policjanci ze Świętochłowic, by ustalić i zatrzymać sprawców włamania do ogródka działkowego. Odzyskano część skradzionych rzeczy. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Zdarzenie zostało zgłoszone do dyżurnego świętochłowickiej komendy 4 lutego 2014r. w późnych godzinach popołudniowych. Łupem włamywaczy padła, m.in. chłodziarka do piwa, 2 wzmacniacze, DVD, kolumny głośnikowe, metalowy keg na piwo, 2 wiertarki, bojler elektryczny, 2 szt. kaloryferów, podkaszarka, butla gazowa, wózek dwukołowy, przedłużacze i kociołek żeliwny. Już następnego dnia zostali wytypowani i zatrzymani przez policjantów Zespołu Dzielnicowych sprawcy tego włamania. Okazali się nimi dwaj mieszkańcy Świętochłowic w wieku 18 i 21 lat. Policjanci odzyskali część skradzionych rzeczy. W toku czynności śledczych udowodniono im również włamanie do innego ogródka działkowego, a także włamania do kilku piwnic na terenie miasta. Dalsze czynności trwają, sprawa jest rozwojowa.

- nietrzeźwych kierujących

Aż trzech nietrzeźwych kierujących zatrzymali w weekendową noc świętochłowiccy policjanci. Za kierowanie pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości grozi zatrzymanym do 2 lat pozbawienia wolności. Pierwszego nietrzeźwego policjanci zatrzymali o 19.20. Chorzowianin w wieku 28-lat podczas badania stanu trzeźwości „wydmuchał” 0,54 promila. Drugi nietrzeźwy kierujący, to zatrzymany o 6.45 na ul. Bytomskiej 23-latek z Chorzowa. Wynik badania - 0,6 promila. Piętnaście minut później, również na ul. Bytomskiej, zatrzymano 30-latka z Bytomia, który miał 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu.

Przypominamy, że kierowanie pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto wiąże się ono z utratą prawa jazdy i holowaniem pojazdu na koszt właściciela (jeśli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób). Ponadto wobec takiego kierującego sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów oraz może podać wyrok do publicznej wiadomości.

Dwa wypadki z udziałem pieszych

Do dwóch wypadków z udziałem pieszych doszło w miniony piątek. W obu przypadkach ich powodem była nieostrożność. Kierujący pojazdami uczestniczącymi w zdarzeniach byli trzeźwi. Życiu poszkodowanych nie zagraża niebezpieczeństwo.

- Pierwszy miał miejsce około godziny 18.00 u zbiegu ulic Bieszczadzkiej i Szczytowej. 40-letni kierujący, mieszkaniec Świętochłowic, jadąc samochodem marki VW Golf, widząc idącego jezdnią mężczyznę którego zachowanie wskazywało na to, iż jest nietrzeźwy, zatrzymał pojazd. Gdy wspomniany mężczyzna doszedł do stojącego już pojazdu, przewrócił się na niego. Przybyły na miejsce patrol Policji zbadał stan trzeźwości pieszego - wynik 2,6 promila. W wyniku upadku 62-latek doznał ogólnych potłuczeń i otarć naskórka. Okoliczności zdarzenia potwierdzają naoczni jego świadkowie.

- Do drugiego wypadku doszło godzinę później na ul. Górnej. Z relacji jego uczestników i świadków policjanci ustalili, że 24-letni Świętochłowiczanin, kierując samochodem Skoda Fabia, podczas cofania w miejsce parkingowe na osiedlu, potrącił przechodzącego wraz z rodzicami w miejscu niewyznaczonym 13-latka. Małoletniego przewieziono do szpitala, gdyż w wyniku potrącenia doznał on urazu nogi.