Zawieszono oddział chirurgii w świętochłowickim szpitalu

Pacjenci ze Świętochłowic będą jeździć do Chorzowa i Sosnowca. Od 1 marca 2023 r. w świętochłowickim szpitalu powiatowym zawieszono działalność Oddziału Chirurgii Ogólnej i Krótkoterminowej. Powodem brak lekarzy i blok operacyjny, który wymaga modernizacji.

Szpital

W ubiegłym roku w świętochłowickim szpitali zlikwidowano Oddział Pediatrii i okazuje się, że był to dopiero początek. Zarząd ZOZ w Świętochłowicach podjął decyzję o zawieszeniu działalności Oddziału Chirurgii Ogólnej i Krótkoterminowej od 1 marca do 31 kwietnia 2023 r. W szpitalu wskazują na „brak możliwości zapewnienia udzielania świadczeń zdrowotnych związany z brakami kadrowymi”.

- Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo pacjentów. Dysponując 3,5 etatami lekarskimi zmagamy się z ryzykiem niewystarczająco bezpiecznej i stabilnej pracy. Nieobecność nawet jednego lekarza, za którego nie możemy zapewnić zastępstwa oznacza zatrzymanie pracy całego oddziału – a na taką niepewność nie możemy sobie pozwolić – podsumowuje Anita Przytocka, prezes ZOZ w Świętochłowicach.

Pacjenci ze Świętochłowic będą się leczyć w Chorzowie i Sosnowcu

W najbliższych dwóch miesiącach mieszkańców Świętochłowic wymagających hospitalizacji w trybie nagłym świadczeń z zakresu chirurgii udzielać będą: Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie oraz Szpital Miejski w Sosnowcu. Bez zmian działać będzie przyszpitalna poradnia chirurgiczna. Także pracownia będzie nadal działać, więc pacjenci czekający na zabiegi gastroskopii i kolonoskopii zostaną przyjęci w ustalonych przez szpital terminach.

W szpitalu podkreślają, że od ponad roku intensywnie szukali nowych lekarzy, ale nic z tego nie wyszło. Tłumaczą, że nie mogli zaoferować „warunków satysfakcjonujących lekarzy w kwestiach pracy na bloku operacyjnym” oraz oczekiwanych wynagrodzeń. Nie mogli też spełnić oczekiwań dotyczących organizacji pracy szpitala.

Problemem szpitala jest także blok operacyjny, który wymaga modernizacji. Jej szacowana wartość to około 8 mln zł. Szpital takich pieniędzy nie ma, a dotychczasowe próby pozyskania środków zewnętrznych na taką inwestycję były nieudane. Blok działał do tej pory jedyniE warunkowo. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie wydłużył do 31 grudnia 2023 r. termin spełnienia wymogów sanitarnych.

13 mln zł straty świętochłowickiego szpitala

Prezes ZOZ w Świętochłowicach dodaje, że problemy szpitala nie ograniczają się do oddziału chirurgii. Całkowita wysokość straty szpitala na koniec 2022 roku wyniosła ponad 13 mln zł, przy czym sama chirurgia odnotowała stratę w wysokości ponad 4 mln zł. Mimo – jak podkreśla prezes - realizacji kontraktu na poziomie ponad 96%. W tym roku ten finansowy kryzys prawdopodobnie się pogłębi.

– Podobnie jak inne szpitale powiatowe nie jesteśmy w stanie udźwignąć kosztów działalności i funkcjonowania szpitala oraz wynagrodzeń personelu medycznego – mimo, iż ten w znakomitej większości jest otwarty na negocjacje płacowe, choć nie są to łatwe rozmowy – podkreśla Anita Przytocka

Prezes ZOZ w Świętochłowicach dodaje, że kryzys pogłębia wzrost kosztów energii cieplnej, elektrycznej, gazu, wody i ścieków oraz rosnące ceny usług zewnętrznych takich jak sprzątanie, pranie czy wyżywienie. Zaznacza, że za wzrostem kosztów nie nadąża wycena świadczeń medycznych narzucana przez płatnika, czyli NFZ.

Swietochlowice szpital powiatowy

Może Cię zainteresować:

Świętochłowicki szpital się zwija? Kolejne problemy w Piaśnikach

Autor: Redakcja NGS24

15/02/2023

ZOZ Świętochłowice

Może Cię zainteresować:

Koniec pediatrii w Świętochłowicach. Zapowiedź prezydenta stała się faktem

Autor: Redakcja NGS24

13/04/2022