Zbliża się narodowa kwarantanna!

Od wielu dni padają kolejne rekordy zakażeń koronawirusem, więc rząd wprowadza kolejne obostrzenia. Krok dalej jest już tylko narodowa kwarantanna, czyli pełny lockdown.

Korona maska

O nowych obostrzeniach i zasadach bezpieczeństwa poinformował dziś na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że druga fala pandemii uderzyła w Polskę i Europę z niebywałą siłą.

- Zdaje się, że listopad będzie jednym z najtrudniejszych miesięcy, najtrudniejszych momentów w czasie pandemii. Przed nami zatem arcytrudny czas. Pandemia się nasila, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne – chronimy tym służbę zdrowia, chronimy też obywateli, chronimy ludzi przed tragicznymi konsekwencjami pandemii – mówił premier Morawiecki.

Zdalna nauka dla wszystkich uczniów

Nauczanie zdalne będzie rozszerzone na klasy 1-3, a dla starszych uczniów zostało ono przedłużone co najmniej do 29 listopada. Nauczyciele mają zaś otrzymać bon w wysokości 500 zł na zakup akcesoriów do pracy zdalnej.

- To mogą być kamerki, inny sprzęt elektroniczny, który może się przydać nauczycielom, by w jak najbardziej skuteczny sposób prowadzić pracę zdalną – mówił szef rządu.

Ograniczenia w hotelach i galeriach handlowych

Od soboty obiekty hotelarskie w Polsce będą dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych. Wprowadzone zostaną także ograniczenia w galeriach handlowych – będą tam czynne tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i sklepy usługowe. Podniesiono także progi bezpieczeństwa w handlu.

- W mniejszych sklepach – poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. W większych sklepach 1 osoba na 15 metrów kwadratowych – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Zamknięte placówki kulturalne

Placówki kulturalne, takie jak kina, teatry, muzea czy galeria zostaną tymczasowo zamknięte.

- Chcemy zmniejszyć ruch społeczny, chcemy zmniejszyć mobilność społeczną. To jest – zdaniem wszelkich specjalistów – jedyny najbardziej skuteczny sposób. Zostańmy w domu, ograniczmy mobilność, kontakty społeczne. To na pewno pomoże w realizacji strategii walki z pandemią – apelował premier.

Będzie narodowa kwarantanna?

Według premiera kolejny stopniem obostrzeń może być tylko narodowa kwarantanna, czyli pełny lockdown. To oznacza całkowite zamknięcie handlu i usług oraz części zakładów.

- Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców na 7 dni w skali kraju to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa. Jeśli będzie w granicy 70-75 to wdrożymy zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu – mówił szef rządu.

Premier zapowiedział na konferencji prasowej, że rząd będzie się starał zaprezentować nowe propozycje pomocowe dla branż najbardziej dotkniętych pandemią – m.in. turystyki, hotelarstwa czy sektora fitness. Kontynuowane mają być także dotychczasowe formy pomocy.

fot. pixabay.com