Zmiana w miejskich spółkach. MPGK i MPUK mają nowego szefa. To Jacek Kamiński, prezes Stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice i były radny

Sprawdziły się nasze przewidywania. Były radny Jacek Kamiński został prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, a w Miejskim Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych członkiem zarządu (spółka nie ma prezesa). Były szef obu spółek – Gerard Glombik, najprawdopodobniej zostanie wkrótce radnym Rady Miejskiej w Świętochłowicach, w miejsce… swojego następcy, czyli Jacka Kamińskiego.

fot. Stowarzyszenie "Przyjazne Świętochłowice"
Jacek Kamiński

Zamianę miejsc w miejskich spółkach i Radzie Miejskiej zapowiadaliśmy w ngs24.pl w grudniu 2021 r. Dziś ten scenariusz jest już realizowany. Przypomnijmy, że podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w ubiegłym roku Jacek Kamiński ogłosił z mównicy, że rezygnuje ze sprawowania funkcji radnego. Jednocześnie uprawnienia emerytalne uzyskał prezes MPGK i członek zarządu MPUK Gerard Glombik, który w 2018 roku startował również w wyborach do Rady Miejskiej Świętochłowic, podobnie jak Jacek Kamiński z listy Przyjaznych Świętochłowic. Wynik, który wówczas uzyskał (tuż za Kamińskim) umożliwia mu obecnie objęcie wolnego mandatu radnego.

Czytaj także:

Radny Jacek Kamiński rezygnuje ze sprawowania funkcji. To sensacja, czy ustawka?

Do Rady Miejskiej w Świętochłowicach wejdzie były prezes MPGK?

Żeby do tego doszło konieczne jest postanowienie komisarza wyborczego. Z informacji jakie uzyskaliśmy wydano już postanowienie o wygaszeniu mandatu Kamińskiemu, zaś sprawa powołania Glombika jest jeszcze w trakcie procedowania. To oznacza również, że podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej tzw. „koalicja prezydencka” będzie osłabiona o jeden głos.

Jak pisaliśmy w grudniu 2021 r., argumenty za taką "roszadą" wydawały się nie do zbicia, do Rady Miejskiej wejdzie bowiem wieloletni samorządowiec, a stery w obu spółkach obejmie, zaprawiony już przez ostatnie 3 lata w komunalnym sektorze, prezes Przyjaznych Świętochłowic i jeden z najbardziej zaufanych ludzi obecnego prezydenta miasta. Za działalność obu spółek, MPGK i MPUK, odpowiedzialny jest wiceprezydent Sławomir Pośpiech – również wywodzący się ze Stowarzyszenia „Przyjazne Świętochłowice”. Właścicielem spółek jest gmina Świętochłowice, którą rządzi prezydent Daniel Beger, założyciel i lider Stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice (obecnie z członkostwem honorowym).

Co ciekawe, Jacek Kamiński, poza stanowiskami w zarządach obu komunalnych spółek w Świętochłowicach, zasiada również w radzie nadzorczej miejskiej spółki w Mysłowicach - Zakładzie Oczyszczania Miasta. Z kolei prezydent Mysłowic, Dariusz Wójtowicz, jest członkiem rady nadzorczej świętochłowickiego MPUK-u. Sytuacja jest więc nieco dziwna - prezydent Mysłowic, w ramach rady nadzorczej w Świętochłowicach, będzie kontrolował pracę prezesa spółki ze Świętochłowic. Ten zaś, w ramach rady nadzorczej w Mysłowicach, będzie kontrolował prezesa podległego prezydentowi Mysłowic.

czytaj więcej:

Prezydent Beger bez wotum zaufania Co z absolutorium

Prezydent Beger bez wotum zaufania. Co z absolutorium?

Daniel beger i bartosz karcz

Echa sesji absolutoryjnej. Karcz rozegrał Begera

Kolejna polityczna wolta prezydenta Daniela Begera

Kolejna polityczna wolta prezydenta Daniela Begera

Prezydent Świętochłowic opuszcza Bezpartyjnych Samorządowców

Prezydent Świętochłowic opuszcza Bezpartyjnych Samorządowców

Świętochłowice Ruda Śląska List intencyjny

Świętochłowickie spółki zajmą się odpadami z Rudy Śląskiej?

Świętochłowice domki fińskie

Prezydent Beger: Określenie „kłamca” przyjmę z pokorą

Daniel Beger spotkanie z mieszkańcami

Wiosenne spotkania prezydenta z mieszkańcami Świętochłowic