Zmiana w miejskich spółkach. MPGK i MPUK mają nowego szefa. To Jacek Kamiński, prezes Stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice i były radny

Sprawdziły się nasze przewidywania. Były radny Jacek Kamiński został prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, a w Miejskim Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych członkiem zarządu (spółka nie ma prezesa). Były szef obu spółek – Gerard Glombik, najprawdopodobniej zostanie wkrótce radnym Rady Miejskiej w Świętochłowicach, w miejsce… swojego następcy, czyli Jacka Kamińskiego.

fot. Stowarzyszenie "Przyjazne Świętochłowice"
Jacek Kamiński

Zamianę miejsc w miejskich spółkach i Radzie Miejskiej zapowiadaliśmy w ngs24.pl w grudniu 2021 r. Dziś ten scenariusz jest już realizowany. Przypomnijmy, że podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w ubiegłym roku Jacek Kamiński ogłosił z mównicy, że rezygnuje ze sprawowania funkcji radnego. Jednocześnie uprawnienia emerytalne uzyskał prezes MPGK i członek zarządu MPUK Gerard Glombik, który w 2018 roku startował również w wyborach do Rady Miejskiej Świętochłowic, podobnie jak Jacek Kamiński z listy Przyjaznych Świętochłowic. Wynik, który wówczas uzyskał (tuż za Kamińskim) umożliwia mu obecnie objęcie wolnego mandatu radnego.

Czytaj także:

Radny Jacek Kamiński rezygnuje ze sprawowania funkcji. To sensacja, czy ustawka?

Do Rady Miejskiej w Świętochłowicach wejdzie były prezes MPGK?

Żeby do tego doszło konieczne jest postanowienie komisarza wyborczego. Z informacji jakie uzyskaliśmy wydano już postanowienie o wygaszeniu mandatu Kamińskiemu, zaś sprawa powołania Glombika jest jeszcze w trakcie procedowania. To oznacza również, że podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej tzw. „koalicja prezydencka” będzie osłabiona o jeden głos.

Jak pisaliśmy w grudniu 2021 r., argumenty za taką "roszadą" wydawały się nie do zbicia, do Rady Miejskiej wejdzie bowiem wieloletni samorządowiec, a stery w obu spółkach obejmie, zaprawiony już przez ostatnie 3 lata w komunalnym sektorze, prezes Przyjaznych Świętochłowic i jeden z najbardziej zaufanych ludzi obecnego prezydenta miasta. Za działalność obu spółek, MPGK i MPUK, odpowiedzialny jest wiceprezydent Sławomir Pośpiech – również wywodzący się ze Stowarzyszenia „Przyjazne Świętochłowice”. Właścicielem spółek jest gmina Świętochłowice, którą rządzi prezydent Daniel Beger, założyciel i lider Stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice (obecnie z członkostwem honorowym).

Co ciekawe, Jacek Kamiński, poza stanowiskami w zarządach obu komunalnych spółek w Świętochłowicach, zasiada również w radzie nadzorczej miejskiej spółki w Mysłowicach - Zakładzie Oczyszczania Miasta. Z kolei prezydent Mysłowic, Dariusz Wójtowicz, jest członkiem rady nadzorczej świętochłowickiego MPUK-u. Sytuacja jest więc nieco dziwna - prezydent Mysłowic, w ramach rady nadzorczej w Świętochłowicach, będzie kontrolował pracę prezesa spółki ze Świętochłowic. Ten zaś, w ramach rady nadzorczej w Mysłowicach, będzie kontrolował prezesa podległego prezydentowi Mysłowic.