Zwierzęta na służbie. Nowa ustawa zapewni im godną emeryturę. Czy służą też w Świętochłowicach?

Pies

Zmienia się status zwierząt, które pełnią ważną rolę w służbach. 21 kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy całościowo regulującej ten status. Jej założeniem jest zapewnienie zwierzętom rodzaju godnej "emerytury" po latach ciężkiej pracy.

Okazuje się, że we wszystkich formacjach podległych MSWiA służy łącznie około 1200 psów i ponad 60 koni, a rocznie około 10 proc. zwierząt jest wycofywanych ze służby i przechodzi na „emeryturę. Jak informuje portal gov.pl - zmiany mają na celu m.in. uregulować sytuację tych zwierząt po wycofaniu z użycia w danej formacji.

- Przyjęty przez Radę Ministrów projekt jednoznacznie określa sposób postępowania. Zwierzę w dalszym ciągu będzie pozostawać na stanie formacji, a pierwszeństwo w przejmowaniu opieki będzie miał dotychczasowy opiekun, o ile wyrazi taką wolę – poinformował minister Mariusz Kamiński.

Projekt przewiduje następujące zmiany:

  • opiekun zwierzęcia używanego do celów służbowych będzie otrzymywał wyżywienie w naturze dla psa lub konia albo równoważnik w formie ryczałtu z tytułu kosztów wyżywienia zwierzęcia
  • ryczałt otrzyma również opiekun zwierzęcia wycofanego z użycia w danej formacji oraz organizacja społeczna, której powierzono zwierzę wycofane z użycia (szczegółowe ilości i kwoty zostaną uregulowane w rozporządzeniu)
  • zapewnione zostaną środki na zabiegi profilaktyczne i leczenie zwierząt – nie tylko tych używanych w danej formacji, lecz również wycofanych z użycia

W Świętochłowicach też służyły psy

W związku z wprowadzanymi zmianami postanowiliśmy zapytać, czy w Świętochłowicach zwierzęta pełnią jeszcze służbę. Okazuje się jednak, że obecnie taka sytuacja nie ma miejsca, choć kiedyś było zupełnie inaczej.

- W świętochłowickiej jednostce Policji do dnia 29 lipca 2008 roku służyły 3 psy służbowe. Następnie Zespół Przewodników Psów Służbowych zlikwidowano, a etaty przeniesiono do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach - informuje st. sierż. Paulina Wierzbowska, Oficer Prasowy KMP Świętochłowice.

I tak rzeczywiście było, niektórzy mieszkańcy do dziś pamiętają, jak kilkanaście lat temu policyjne psy w towarzystwie policjantów można było spotkać w trakcie różnych interwencji czy też patrolowania Świętochłowic. W sumie szkoda, że to się skończyło, ale kto wie - może jeszcze kiedyś wróci?

Fot. Portal Gov.pl