Festiwal Kulturowy w Świętochłowicach. Tradycja w jazzie zawarta

Ludowe pieśni śląskie w jazzowych aranżacjach – tak w skrócie można określić program pierwszego Świętochłowickiego Festiwalu Kulturowego. Ta trzydniowa impreza odbędzie się w Centrum Kultury Śląskiej.

Świętochłowicki Festiwal Kulturowy

Pierwszy Świętochłowicki Festiwal Kulturowy „Tradycja w jazzie zawarta” obędzie się w dniach 16, 17 i 18 września 2022 r. w Centrum Kultury Śląskiej, przy ul. Krauzego 1. Zaplanowano trzy koncerty z ludowymi śląskimi pieśniami z jazzowych aranżacjach.

- Kultura śląska, tradycja, śląska gwara, to elementy życia, które młodzi ludzie powinni poznawać. Dostępność przedstawienia tematu może spowodować większe zaangażowanie w życie lokalnego społeczeństwa oraz chęć głębszego poznania swoich korzeni – podkreślają organizatorzy festiwalu.

Trzy dni i trzy koncerty

Pierwszy dzień festiwalu to „MeckSchmidtWiatr Silesian Project”, czyli śląskie pieśni spisane przez Adolfa Dygacza w nowych aranżacjach – zestawienie folkloru z jazzem. Kolejny koncert to „Królestwo Beskidów” - muzyczny projekt Katarzyny Gacek-Dudy, który łączy inspiracje muzyką Beskidów z improwizacją jazzową.

Ostatniego dnia na scenia CKŚ zaprezentuje się “Adam Oleś hurdu_hurdu” featuring “Radostowianki folk ensemble”. Ten projekt jest próbą stworzenia kolażu godki śląskiej, prostych ludowych melodii oraz współczesnej aranżacji, która korzysta z całej palety barw – od ethno-jazzu po world music.

Organizatorami festiwalu są świętochłowicka Fundacja „Kultura w Mieście” oraz telewizja JAZZ TV (będzie retransmitowany na antenie tej telewizji). Wstęp jest bezpłatny.

Program Świętochłowickiego Festiwalu Kulturowego „Tradycja w jazzie zawarta”:

  • 16 września 2022 r. (piątek), godz. 19.00 - MeckSchmidtWiatr Silesian Project
  • 17 września 2022 r. (sobota), godz. 19.00 - Królestwo Beskidu
  • 18 września 2022 r. (niedziela) , godz. 19.00- Adam Oleś hurdu_hurdu featuring Radostowianki folk ensemble
Świętochłowicki Festiwal Kulturowy
Świętochłowicki Festiwal Kulturowy
Ogrody na popiołach

Może Cię zainteresować:

„Ogrody na popiołach” - powieść o Obozie Zgoda. Spotkanie z autorką w Świętochłowicach

Autor: Redakcja NGS24

01/09/2022

Kindla

Może Cię zainteresować:

Najpierw był kolonijny konkurs piosenki. „Stopniowo uzależnialiśmy się od muzyki”. Dziś bracia Kindla wciąż pamiętają o Świętochłowicach

Autor: Redakcja NGS24

18/08/2022