„Ogrody na popiołach” - powieść o Obozie Zgoda. Spotkanie z autorką w Świętochłowicach

W piątek, 9 września 2022 r., w Świętochłowicach zaplanowano spotkanie z Sabiną Waszut, autorską powieści „Ogrody na popiołach”. Jej akcja dzieje się tuż po II wojnie światowej w Obozie Zgoda.

Ogrody na popiołach

„Ogrody na popiołach” to najnowsza powieść chorzowskiej pisarki Sabiny Waszut. To opowieść o ludziach, których skazano na cierpienie z powodu narodowości, wyznania czy języka. O tuszowanej latami tragedii, która dotknęła Ślązaków.

- Styczeń 1945. Rodzina Karola Plocha z trwogą, ale i z nadzieją oczekuje wkroczenia do Katowic wojsk Armii Czerwonej. Nikt nie wie, jak wyzwoliciele potraktują wielokulturowe miasto, w którym splata się historia dwóch narodów. Tutaj polsko-niemieckie małżeństwa - takie jak Karola i Margot - są powszechne. Miesiąc później, gdy wydaje się, że trudny wojenny czas już za nimi, do domu Plochów pukają mężczyźni z biało-czerwonymi opaskami na ramionach. Karol bez żadnego wyroku trafia do Świętochłowic, gdzie na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego zgotowano ludziom piekło. Panem życia i śmierci jest tu znany z okrucieństwa komendant Salomon Morel – czytamy w opisie powieści.

Spotkanie z Sabiną Waszut odbędzie się w piątek, 9 września 2022 r., o godz. 18.00 w Fili nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świętochłowicach, przy ul. Chorzowskiej 37.

Świętochłowice obóz Zgoda

Może Cię zainteresować:

Zgoda znów miejscem niezgody? Co z planem utworzenia Miejsca Pamięci i Pojednania?

Autor: Maciej Poloczek

06/12/2021

Kadr z filmu "Zgoda" Macieja Sobieszczańskiego

Może Cię zainteresować:

Świętochłowice na Netflixie. Świadectwo obozowej historii w filmie "Zgoda"

Autor: NGS24

02/06/2021