Historyczny mural w Świętochłowicach. Na nim powstaniec śląski i kawaler odderu Virtuti Militari

Przy ul. Kopernika 4 w Świętochłowicach powstał historyczny mural poświęcony Wiktorowi Wiechaczkowi - powstańcowi śląskiemu, działaczowi niepodległościowemu oraz kawalerowi Orderu Virtuti Militari. Został odsłonięty w środę, 12 października 2022 r.

Wiktor Wiechaczek urodził się 10 października 1879 r. w Rudzie Śląskiej. Mieszkał w Chropaczowie, a przed wybuchem I wojny światowej pracował m.in. w hucie cynku „Silesia” w Lipinach oraz w kopalni „Matylda”. Był jednym z organizatorów Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Polskiej Organizacji Wojskowej w Chropaczowie.

Wiktor Wiechaczek - powstaniec śląski i kawaler orderu Virtuti Militari

Brał udział we wszystkich trzech powstaniach śląskich. W 1922 odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyżem Niepodległości z Mieczami. W okresie międzywojennym mieszkał dalej w Chropaczowie i pracował na tamtejszej kopalni „Śląsk”. Działał w Związku Powstańców Śląskich. Został aresztowany 3 maja 1940 i wysłany do obozu koncentracyjnego w Dachau, a później do Sachsenhausen, gdzie zginął.

Historyczny mural to inicjatywa Muzeum Powstań Śląskich, współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Lipiny kościół św Augustyna

Może Cię zainteresować:

150 lat św. Augustyna w Lipinach

Autor: Redakcja NGS24

11/10/2022

Sejm Śląski

Może Cię zainteresować:

100. rocznica pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego

Autor: Redakcja NGS24

07/10/2022