Kalina do trzech razy sztuka?

Rewitalizacja zanieczyszczonego stawu na Zgodzie jest najważniejszą inwestycją środowiskową w historii Świętochłowic i jedną z największych w regionie.

605a5b56c8e1f29c51548653d6f1dfc8 XL

Władze Świętochłowic podpisały umowę na oczyszczenie stawu Kalina. Jeden z portali napisał, że po tej decyzji mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą. Na pewno tak, choć jest w tym też haczyk.

Mieszkańcy już dwa razy oddychali z ulgą z powodu Kaliny i nic z tego nie wyszło.

Liczymy jednak, że tym razem w przypadku uśpionej bomby ekologicznej na Zgodzie, sprawdzi się przysłowie, że do trzech razy sztuka. Całkowity koszt rozbrojenia Kaliny wynosi 69 mln zł. W ramach tej inwestycji zostanie zrekultywowany teren o powierzchni ponad dziewięciu hektarów. Powstanie bariera wokół podstawy hałdy wraz z drenażem. Zostanie usunięty i unieszkodliwiony osad denny wydobyty ze stawu. Nowe życie dostanie też teren wokół zbiornika. Pojawi się zieleń i obiekty małej architektury, przeznaczone do rekreacji mieszkańców. Brzmi nieźle, ale podobny tekst opublikowaliśmy już w 2014 roku na łamach „Naszej Gazety - Świętochłowice”. Przypomnijmy, że miasto po raz pierwszy pozyskało wówczas unijną dotację na oczyszczenie toksycznego zbiornika. Ogłoszono przetarg i zgodnie z przepisami wybrano najtańszą ofertę.

Niestety, szybko się okazało, że zadanie przerosło wykonawcę.

Pojawiły się problemy z rozliczeniami, terminami, jakością pracy. W efekcie, wykonawca zszedł z placu budowy, a sprawa wylądowała w sądzie. Niestety, przepadła też szansa na skorzystanie z unijnej dotacji. Przepisy nie pozwalają, aby w takiej sytuacji w awaryjnym trybie ściągnąć inną firmę. W tej sytuacji opracowano kolejny plan oczyszczenia i przywrócenia do życia stawu Kalina oraz jego okolic. Miasto zwróciło się o dofinansowanie projektu do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz nie miał żadnych zastrzeżeń i pozytywnie ocenił wniosek. W sumie na rozbrojenie największej w regionie bomby ekologicznej, Świętochłowice dostały 68 mln zł. Do tej pory wszystko było O’K. Schody pojawiły się przy wyłanianiu wykonawcy.

W 2018 roku ogłoszono przetarg, ale nie został rozstrzygnięty, ponieważ nie zgłosiła się żadna firma.

Wygląda to tak, jakby miasto miało do tej pory problem z prawidłowym wyłonieniem wykonawcy dla tej wielkiej - jak na świętochłowickie warunki - inwestycji. W 2014 roku przygotowano warunki przetargowe w taki sposób, że zgłosiła się firma, która chciała relatywnie mało pieniędzy, ale nie sprostała zadaniu. Za drugim podejściem magistrat postanowił dmuchać na zimne i tak zaostrzył kryteria, że nie było chętnych do tej roboty. Prezydent Daniel Beger zapewnia, że uniknął błędów poprzednika i trzecie podejście do Kaliny będzie tym ostatnim.

Opozycja mówi: pożyjemy, zobaczymy.

Jednym z zagrożeń dla tej inwestycji na pewno jest czas. Środki unijne, zgodnie z perspektywą finansową, powinny być wydatkowane w latach 2014-2020, ale rozliczenie już zrealizowanych zadań można zamknąć do 2023 roku. Musi się na to zgodzić instytucja zarządzająca, w tym wypadku NFOŚiGW. Prezydent Daniel Beger zapewnia, że stosowny aneks do umowy został już podpisany. Mimo wszystko, trzeba patrzeć w kalendarz, aby nie przegapić terminów. Urząd Miejski wyłonił już inżyniera kontraktu. To obowiązkowy, profesjonalny podmiot, który ma czuwać nad poprawną realizacją. Jak się jednak okazuje, nadzór inwestorski będzie kosztował dwukrotnie więcej niż gmina planowała - ponad 2,9 miliona złotych. Nie wiemy też, jak zakończą się przepychanki magistratu z Regionalną Izbą Obrachunkową o tegoroczny budżet. Jak wiemy, RIO zakwestionowała plan finansowy dla miasta przygotowany przez prezydenta Begera. Przy realizacji tak dużych inwestycji budżet musi być czysty i zapięty na ostatni guzik. Tymczasem wciąż istnieje realna groźba, że RIO przejmie finansowe stery w mieście. Póki co, bądźmy optymistami i liczmy na to, że za dwa - trzy lata Kalina stanie się ulubionym miejscem spacerowym dla świętochłowiczan. (bl)

czytaj więcej:

34649abc993982b197aa9a6210af69ed XL

Więcej programów gwarantuje większą skuteczność...

59b514757c03f4e14c006ca63de02928 XL

Torowisko na początek

3f4808b525a42a0bb340252b3c0de1d3 XL

Nowy „nasz plac”

8c4e7ddecfb739ef5c33c55621b27630 XL

5 medali Taekwondoków na VIII Pucharze Europy!!!

0bfc0ce99892772fc285e10ee3943d9a XL

Aleja gwiazd Jana Bosko

E9ad9fee9d0bc73e0b2c055eb0b268ce XL

Bilet na basen zamiast mandatu

Trzy świętochłowiczanki wśród najlepszych...