W tym roku obchodzimy stulecie utworzenia Policji Województwa Śląskiego. Formacja powstała po przejęciu części Górnego Śląską przez odrodzone państwo polskie. Utworzono ją na mocy rozporządzenia Wojewody Śląskiego z dnia 17 czerwca 1922 roku. Policja istniała do wybuchu II wojny światowej, jako organ bezpieczeństwa i porządku publicznego. Podlegała Wojewodzie oraz Sejmowi Śląskiemu i była utrzymywana z zasobów Skarbu Śląskiego.
Śląscy policjanci zostali rozstrzelani w 1940 r.
Na przełomie sierpnia i września 1939 r. śląscy policjanci stoczyli przeszło 40 potyczek z oddziałami Freikorpsu. Cały korpus policji 3 września wycofał się, zgodnie z rozkazem, z terenu województwa śląskiego. Po 17 września większość śląskich funkcjonariuszy znalazła się na terenach zajętych przez ZSRR.
Wraz z funkcjonariuszami z polskiej Policji Państwowej zostali skierowani do obozów odosobnienia. Decyzją Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii Bolszewików z 5 marca 1940 r. zostali skazani na śmierć. Większość z nich zostało rozstrzelanych w Kalininie (obecnie Twer) i pogrzebanych w Miednoje wiosną 1940 r. Spoczywa tam 6311 policjantów, w tym 1231 z Policji Województwa Śląskiego.
Pomnik zamordowanych policjantów
W piątek, 4 listopada 2022 r., o godz. 12.00, na terenie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, przy ul. Wiktora Polaka 1, zostanie odsłonięty pomnik poświęcony policjantom z powiatu świętochłowickiego zamordowany w 1940 r. w ZSRR.
W wydarzeniu weźmie udział m.in. wnuk jednego z zamordowanych policjantów Sylwestra Szromka, Andrzej Szromek z rodziną. Uroczystości będzie towarzyszyć wystawa plenerowa poświęcona policji - „Pamiętaj, że nosisz mundur”.
Może Cię zainteresować:
Uroczyste odsłonięcie Muralu Pamięci. Przedstawia on postać Marii Kowol
Może Cię zainteresować: