Odsłonięcie pomnika policjantów zamordowanych w 1940 r.

W piątek, 4 listopada 2022 r., w Świętochłowicach odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający policjantów zamordowanych w 1940 r. na terenie ZSRR.

fot. archiwum prywatne Andrzeja Szromka
Świętochłowice Policja Województwa Śląskiego

W tym roku obchodzimy stulecie utworzenia Policji Województwa Śląskiego. Formacja powstała po przejęciu części Górnego Śląską przez odrodzone państwo polskie. Utworzono ją na mocy rozporządzenia Wojewody Śląskiego z dnia 17 czerwca 1922 roku. Policja istniała do wybuchu II wojny światowej, jako organ bezpieczeństwa i porządku publicznego. Podlegała Wojewodzie oraz Sejmowi Śląskiemu i była utrzymywana z zasobów Skarbu Śląskiego.

Śląscy policjanci zostali rozstrzelani w 1940 r.

Na przełomie sierpnia i września 1939 r. śląscy policjanci stoczyli przeszło 40 potyczek z oddziałami Freikorpsu. Cały korpus policji 3 września wycofał się, zgodnie z rozkazem, z terenu województwa śląskiego. Po 17 września większość śląskich funkcjonariuszy znalazła się na terenach zajętych przez ZSRR.

Wraz z funkcjonariuszami z polskiej Policji Państwowej zostali skierowani do obozów odosobnienia. Decyzją Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii Bolszewików z 5 marca 1940 r. zostali skazani na śmierć. Większość z nich zostało rozstrzelanych w Kalininie (obecnie Twer) i pogrzebanych w Miednoje wiosną 1940 r. Spoczywa tam 6311 policjantów, w tym 1231 z Policji Województwa Śląskiego.

Pomnik zamordowanych policjantów

W piątek, 4 listopada 2022 r., o godz. 12.00, na terenie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, przy ul. Wiktora Polaka 1, zostanie odsłonięty pomnik poświęcony policjantom z powiatu świętochłowickiego zamordowany w 1940 r. w ZSRR.

W wydarzeniu weźmie udział m.in. wnuk jednego z zamordowanych policjantów Sylwestra Szromka, Andrzej Szromek z rodziną. Uroczystości będzie towarzyszyć wystawa plenerowa poświęcona policji - „Pamiętaj, że nosisz mundur”.

Świętochłowice. Odsłonięcie pomnika zamordowanych policjantów
Świętochłowice. Odsłonięcie pomnika zamordowanych policjantów
Odsłonięcie muralu

Może Cię zainteresować:

Uroczyste odsłonięcie Muralu Pamięci. Przedstawia on postać Marii Kowol

Autor: Aleksandra Szlęzak

21/10/2022

Historyczny mural w Świętochłowicach

Może Cię zainteresować:

Historyczny mural w Świętochłowicach. Na nim powstaniec śląski i kawaler odderu Virtuti Militari

Autor: Redakcja NGS24

13/10/2022