Problemy zespołu szkół „Don Bosko” w Świętochłowicach. Miasto obcięło kasę

Salezjański Zespół Szkół Publicznych „Don Bosko” w Świętochłowicach może zostać zamknięty – alarmuje dyrektor szkoły. Wskazuje na miasto, które obcięło o blisko 90 zł dotację na ucznia liceum. Domaga się traktowania na równi ze szkołami samorządowymi.

fot. FB/Salezjański Zespół Szkół Publicznych "Don Bosko"
Problemy zespołu szkół Don Bosko w Świętochłowicach Miasto obcięło kasę

Salezjański Zespół Szkół Publicznych „Don Bosko” w Świętochłowicach w rankingach plasuje się zwykle o wiele lepiej niż szkoły prowadzone przez samorząd miasta. Okazuje się jednak, że przez miasto jest gorzej traktowany. We wtorek, 6 czerwca 2023 r., dyrektor szkoły - ks. mgr Paweł Kosowski, skierował list otwarty do społeczności szkoły, w którym informuje o „bardzo poważnej sytuacji finansowej”, w jakiej znalazła się placówka.

- Gwałtowne zwiększenie opłat za media i kosztów pracowniczych przy jednoczesnym obniżeniu (!) przez miasto Świętochłowice miesięcznej dotacji na ucznia liceum o 87 zł w stosunku do roku ubiegłego, spowodowało naruszenie płynności finansowej szkoły do tego stopnia, że w chwili obecnej nie jest ona w stanie na bieżąco regulować swoich zobowiązań (w tym podwyżek dla nauczycieli) – czytamy w liście.

Władze szkoły apelują o sprawiedliwe traktowanie

Dyrektor informuje, że jeżeli taki stan będzie się utrzymywać, może to skutkować przekształceniem szkoły w placówkę prywatną lub wygaszeniem jej działalności. Dodał, że Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria Krakowska, czyli organ prowadzący szkołę, wzięło na siebie część kosztów bieżącego utrzymania. Zaapelowało też do miasta o sprawiedliwe traktowanie szkoły. Dyrektor „Don Bosko” zwrócił się do społeczności szkoły o poparcie ich stanowiska wobec władz Świętochłowic.

- Nie szukamy bowiem przywilejów, a jedyna rzecz, na której nam zależy, to traktowanie naszej szkoły na równi ze szkołami samorządowymi, bo do wszystkich szkół uczęszcza ta sama nasza młodzież – podkreślił dyr. Paweł Kosowski.

Salezjański Zespół Szkół Publicznych „Don Bosko” powstał ponad 30 lat temu w budynkach dawnego Zespołu Szkół Zawodowych Zakładów Urządzeń Technicznych „Zgoda”. Obecnie obejmuje szkołę podstawową, liceum ogólnokształcące i technikum informatyczne.

Świętochłowice Don Bosko

Może Cię zainteresować:

Ranking Perspektywy 2023. Najlepsze szkoły średnie w Świętochłowicach

Autor: Maciej Poloczek

13/01/2023

Szkoła

Może Cię zainteresować:

Ranking Perspektywy 2022: Najlepsze szkoły średnie w Świętochłowicach

Autor: Redakcja

14/01/2022