Ranking Perspektywy 2023. Najlepsze szkoły średnie w Świętochłowicach

Poznaliśmy najlepsze licea ogólnokształcące i technika według rankingu Perspektywy 2023. Szkoły średnie ze Świętochłowic po raz kolejny są na odległych miejscach. W rankingu sklasyfikowano zaledwie trzy z nich.

fot. FB/Salezjański Zespół Szkół Publicznych "Don Bosko"
Świętochłowice Don Bosko

Miesięcznik „Perspektywy” już po raz 25. zaprezentował swój Ranking Liceów i Techników. Jego głównymi adresatami są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking ma być pomocą w wyborze liceum lub technikum.

– Od 25 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć. I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, jakie publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej - mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press (za perspektywy.pl).

Zwycięzcy Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 to: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie (najlepsze technikum).

Najlepsze licea w Świętochłowicach

W rankingu znalazły się tylko dwa licea ze Świętochłowic. Najlepsze w mieście jest Salezjańskie LO w zespole szkół Don Bosko, które znalazło się na 81. miejscu w rankingu wojewódzkim i 769. miejscu w rankingu ogólnopolskim. Kolejne jest I LO im. Jana Kochanowskiego – 109. miejsce w rankingu wojewódzkim, a w rankingu ogólnopolskim poza pierwszym tysiącem.

W województwie śląskim najlepsze liceum to V LO w Bielsku-Białej (30. miejsce w rankingu ogólnym). Kolejne są III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach (35. miejsce w rankingu ogólnym) oraz IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu (42. miejsce w rankingu ogólnym).

Kryteria Rankingu Liceów 2023 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Najlepsze technikum w Świętochłowicach

Jeżeli chodzi o szkoły techniczne jest jeszcze gorzej. Sklasyfikowano tylko Salezjańskie Publiczne Technikum w zespole szkół Don Bosko, które tym samym jest najlepsze w Świętochłowicach. W rankingu wojewódzkim zajęło 124. miejsce, a w rankingu ogólnopolskim jest poza pierwszą pięćsetką. Pozostałe szkoły ze Świętochłowic znalazły się poza rankingiem Perspektyw.

W województwie śląskim najlepsze technikum to Technikum nr 4 (ZS nr 6) w Jastrzębiu-Zdroju. Na drugim miejscu jest Technikum nr 17 (ŚTZN) w Katowicach, a trzecią pozycję zajęło Technikum nr 1 (BSP) w Bielsku-Białej.

Kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Świętochłowice Stypendia dla najlepszych uczniów i studentów

Może Cię zainteresować:

Stypendia dla najlepszych uczniów i studentów ze Świętochłowic

Autor: Redakcja NGS24

24/11/2022

Tarcze szkolne ze Świętochłowic

Może Cię zainteresować:

Niechętnie noszone przez uczniów, a dokładnie sprawdzane. Kiedyś w szkołach obowiązywały tarcze

Autor: Redakcja NGS24

14/10/2022

Szkoła

Może Cię zainteresować:

Ranking Perspektywy 2022: Najlepsze szkoły średnie w Świętochłowicach

Autor: Redakcja

14/01/2022