Spacer literacki w Świętochłowicach

W środę, 5 października 2022 r., w Świętochłowicach odbędzie się spacer literacki śladami bohaterów książki „Ogrody na popiołach”.

fot. UM w Świętochłowicach
Świętochłowice Spacer literacki

Spacer literacki śladami bohaterów książki „Ogrody na popiołach”, to jedno z wydarzeń, które zaplanowano w ramach Świętochłowickiego Października dla Seniora. Zaproszeni są jednak mieszkańcy w każdym wieku.

W środę, 5 października 2022 r., spacer wyruszy o godz. 16.00 sprzed bramy obozu „Zgoda”, przy ul. Wojska Polskiego 85 w Świętochłowicach, a zakończy się w Muzeum Powstań Śląskich. Poprowadzi go Monika Kassner – historyczka, polonistka i autorka książek.

- Towarzyszyć nam będzie autorka książki - Sabina Waszut, która z pewnością zdradzi kilka sekretów dotyczących powstawania jej ostatniej powieści – dodają organizatorzy.

„Ogrody na popiołach”. Opowieść o obozie Zgoda

„Ogrody na popiołach” to najnowsza powieść chorzowskiej pisarki Sabiny Waszut. To opowieść o ludziach, których skazano na cierpienie z powodu narodowości, wyznania czy języka. O tuszowanej latami tragedii, która dotknęła Ślązaków.

- Styczeń 1945. Rodzina Karola Plocha z trwogą, ale i z nadzieją oczekuje wkroczenia do Katowic wojsk Armii Czerwonej. Nikt nie wie, jak wyzwoliciele potraktują wielokulturowe miasto, w którym splata się historia dwóch narodów. Tutaj polsko-niemieckie małżeństwa - takie jak Karola i Margot - są powszechne. Miesiąc później, gdy wydaje się, że trudny wojenny czas już za nimi, do domu Plochów pukają mężczyźni z biało-czerwonymi opaskami na ramionach. Karol bez żadnego wyroku trafia do Świętochłowic, gdzie na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego zgotowano ludziom piekło. Panem życia i śmierci jest tu znany z okrucieństwa komendant Salomon Morel – czytamy w opisie powieści.

Spacer literacki w Świętochłowicach
Spacer literacki w Świętochłowicach
Seniorzy taniec

Może Cię zainteresować:

Świętochłowicki październik dla seniora

Autor: Redakcja NGS24

19/09/2022

Świętochłowice obóz Zgoda

Może Cię zainteresować:

Zgoda znów miejscem niezgody? Co z planem utworzenia Miejsca Pamięci i Pojednania?

Autor: Maciej Poloczek

06/12/2021