Świętochłowice. Skatepark w Lipinach w zawieszeniu. Na razie tej inwestycji nie będzie!

Wielu mieszkańców Świętochłowic, a szczególnie dzielnicy Lipiny zastanawia się, dlaczego nie widać i nie słychać nic w sprawie budowy skateparku, który to projekt wygrał rywalizację w budżecie obywatelskim 2020 roku. Informacje w tej sprawie pojawiły się dopiero podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Świętochłowicach.

ARC
Lipiny wieczorka

Skatepark w Lipinach ma powstać u zbiegu ulic Wieczorka i Barlickiego. W głosowaniu mieszkańców w Budżecie Obywatelskim Świętochłowic otrzymał w 2020 roku najwięcej głosów, zgarniając praktycznie większość pieniędzy z puli na zadania inwestycyjne. Za tym projektem głosowało aż 1167 mieszkańców Świętochłowic. Koszty wykonania tej inwestycji szacowano wówczas na 610 tys. zł, a po weryfikacji zmieniły się nieznacznie, na 625 tys. zł.

"Skatepark przyczyni się do aktywizacji mieszkańców, przede wszystkim tych najmłodszych. Rosnąca popularność sportów ekstremalnych t.j. jazda na deskorolce, BMX, hulajnodze mogą wpłynąć na atrakcyjność naszego miasta - właśnie dzięki powstaniu skateparku. Również bardziej zaawansowani fani sportów ekstremalnych znajdą dla siebie miejsce do trenowania. Obiekt zostanie wybudowany zgodnie z aktualnymi normami i zasadami BHP, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom. Dodatkowym atutem będzie monitoring" - czytamy w opisie tej inwestycji na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego Świętochłowic.

Nie znaleziono wykonawcy projektu?

Osoby, które zastanawiają się dlaczego inwestycja nie jest realizowana, nie znajdą odpowiedzi w żadnym z oficjalnych miejskich kanałów. Okazuje się jednak, że powodem, dla którego budowa skateparku w Lipinach jeszcze nie ruszyła, są problemy ze znalezieniem wykonawcy dokumentacji projektowej dla inwestycji. Powiedział o tym prezydent Świętochłowic w trakcie sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czwartek 24 marca 2022 r. W trakcie jednego ze swoich wystąpień odwołał się do tej inwestycji mówiąc, że są problemy ze znalezieniem firmy, która mogłaby ją zrealizować. Zaapelował również do radnych obecnych na sesji, aby podzielili się wiedzą o potencjalnych wykonawcach, którzy mogliby przystąpić do budowy skateparku, oczywiście jeśli takową wiedzę posiadają. Prezydent napisał o tym również na swoim Facebooku.

- Mimo kilku ogłoszonych postępowań, do tej pory nie zgłosił się żaden oferent zainteresowany wykonaniem dokumentacji projektowej skateparku. Kolejne przetargi będą miały na celu wyłonienie wykonawcy pierwszego etapu tego zadania – czytamy w jednym z postów Begera.

Przejrzeliśmy platformę zakupową, na której swoje ogłoszenia o zamówieniach publicznych publikuje Gmina Świętochłowice. Na liście znajduje się aż pięć ogłoszeń dotyczących wykonania dokumentacji projektowej skateparku. Jak widać po liczbie prób, rzeczywiście wykonawcy nie garną się do przystąpienia do tego opracowania. To może spowodować, że marzenia o skateparku mieszkańców Świętochłowic, szczególnie tych mieszkających w Lipinach, mogą się jeszcze znacznie odwlec w czasie.

ZOBACZ TEŻ:

W świętochłowickim magistracie utworzono kodeks etyki urzędników. Będzie wzorowo czy raczej nerwowo?

Świętochłowice mają nowego radnego. To były prezes miejskiej spółki. Zamienił się rolami z dotychczasowym radnym