Świętochłowice. Specjalny numer telefonu policji dla seniorów. Walka z oszustami

30 marca rusza specjalna akcja świętochłowickiej policji kierowana do seniorów z naszego miasta. Policyjna profilaktyka pomoże w odpowiedzi na pytania, jak nie stać się ofiarą oszusta i jak uniknąć kradzieży. W trakcie dyżuru zachęcać będzie również do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda. Rozmowy będą okazją do przypomnienia starszym mieszkańcom miasta zasad bezpieczeństwa i zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać oraz sposobów radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych.

Akcja

Na stronie Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach czytamy, że policjanci prowadzą szereg działań, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa seniorom zamieszkującym miasto. Co jakiś czas, w mediach i na policyjnych stronach, publikowane są apele nawołujące do zachowania szczególnych środków ostrożności podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi, głównie z osobami proszącymi o pieniądze. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców miasta, a w szczególności osób starszych, mundurowi, realizując swoje codzienne obowiązki, przeprowadzają m.in. liczne spotkania. Mają one na celu rozpowszechnianie, utrwalanie i zdobywanie wiedzy na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa spotkania twarzą w twarz ze środowiskiem senioralnym zostały wykluczone, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się Covid-19. Mundurowi z Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej miejscowej komendy nie poddają się jednak. Aby mieć kontakt z seniorami w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, wybiegają poza tzw. sztampę. Aby zadbać o ich poczucie bezpieczeństwa, a przy tym właściwie realizować ustawowe obowiązki, policjanci podjęli kolejną inicjatywę w celu uświadamiania seniorów o zagrożeniach, jakie czyhają na ich bezpieczeństwo. Edukacja seniorów jest bardzo ważnym elementem, bowiem są ogniwem łączącym pokolenia.

Pomoże telefoniczna profilaktyka dla seniorów

Dyżur telefoniczny powstał zwłaszcza z myślą o najstarszych mieszkańcach miasta, aby mogli uzyskać informacje o tym, jak działają oszuści i jak się przed nimi chronić. Rozmowy będą okazją do przypomnienia seniorom zasad bezpieczeństwa, zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać oraz sposobów radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych. Policjanci czekają na telefony pod numerem: 47 85 44 235.

Źródło: Materiały prasowe KMP Świętochłowice, Fot. KMP Świętochłowice