W Świętochłowicach mocno ruszyło się z przetargami. To ważne, ponieważ w ostatnich latach, w porównaniu do innych gmin w regionie zostaliśmy nieco w tyle. Miasto potrzebuje inwestorów, którzy przyniosą do gminy pieniądze.
Wyprzedają nam miasto?
Dość często można w internecie spotkać komentarze nieprzychylne organizowanym przetargom na miejskie nieruchomości. Nie mają one jednak żadnych podstaw, ponieważ jednym z zadań każdego samorządu jest właśnie sprzedaż miejskiego mienia. Z pozyskanych w ten sposób środków składa się m.in. budżet każdego miasta. Samorządy co rok planują wpływy z tej sprzedaży, a uzyskane wskaźniki mają wpływ na przedstawiane przez Regionalną Izbę Obrachunkową opinie o realizacji budżetu.
Jeśli więc czytamy gdzieś pogłoski o tym, że "wyprzedają nam miasto" - należy potraktować je raczej z przymrużeniem oka, gdyż prawdopodobnie mamy do czynienia z niewiedzą komentującego, lub z chęcią wywołania niepotrzebnej sensacji.
Co warto sprzedać, a co zachować?
Do sprzedaży mienia każdy samorząd powinien podchodzić pragmatycznie. W interesie miast nie jest bowiem utrzymywanie mienia, które nie przynosi żadnych profitów, a generuje tylko niepotrzebne, często wysokie koszty. Nie jest również interesem trzymanie w obrębie miasta miejsc niezagospodarowanych, nie spełniających żadnych funkcji społecznych, a będących nieużytkami. Są to zwykle pustkowia, z których i tak nikt nie korzysta. Nawet jeśli znajdzie się tam 5 drzew i szpaler krzaków - wartości żadnej to miastu nie przynosi. Podobnie jest zresztą z opuszczonymi i wyłączonymi z użytku kamienicami. Koszty ich rozbiórek zwykle zbliżone są do ceny gruntu, na którym się znajdują, a często nawet ją znacznie przewyższają.
Co cenniejsze mienie warto jednak w mieście zostawić. Budynki i grunty o znaczeniu historycznym lub kulturowym, miejsca rekreacji i wypoczynku czy zasób mieszkaniowy w dostatecznym stanie technicznym są tego najlepszym przykładem. Tu jednak również rozsądnym jest, aby pozostawienie takiego mienia wiązało się z posiadaniem środków lub źródeł przychodów na jego utrzymanie. Gmina musi ponadto realizować wynikające z prawodawstwa zadania własne, dlatego odpowiednią pulę nieruchomości powinna zawsze mieć do własnej dyspozycji.
Do wyboru 8 różnych nieruchomości
Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej publikowane są ogłoszenia o przetargach lub zamiarze sprzedaży nieruchomości. Aktualnie to 8 różnych obiektów:
- Nieruchomość przy ul. Bytomskiej 29 w Centrum (budynek mieszkalny wraz z gruntem)
- Parking przy ul. Bytomskiej w Piaśnikach znajdujący się tuż przy OSIR Skałka
- Nieruchomość przy ul. Rzecznej 5 w Centrum (budynek mieszkalny wraz z gruntem)
- Lokal mieszkalny przy ul. Dworcowej 3
- Nieruchomość gruntowa z parkingiem w Piaśnikach przy ul. Powstańców Śląskich (Przy stawie Foryśka)
- Nieruchomość częściowo zabudowana przy ul. Dulcissimy Hoffman 4 (dawna ul. Findera)
- Budynek po byłej szkole przy ul. Szkolnej 13
- Nieruchomość przy ul. Krasickiego 5 - 5a (budynek mieszkalny wraz z gruntem)
Szczegółowe informacje i załączniki z mapkami i danymi o nieruchomościach znajdują się na stronie:
https://www.bip.swietochlowice.pl/bipkod/003/010/003?start=1
Na zdjęciu: Nieruchomość przy Krasickiego 5 (Google Maps)